Україна – історія, легенди, оповіді

blog-img

Історія українських земель

Назва держави України походить від слова «окраїна» – територія на кордоні зі степом, яка відділяла осілих християнських слов’ян від кочових народів. Це було місце проживання козаків, які зіграли видатну роль в українській історії. Сучасна територія України належала як мінімум 14 різним державам протягом всієї історії, зокрема Річ Посполиту, Російську імперію, Габсбурзьку монархію і Радянський Союз. Перебуваючи в зоні напруженості між Сходом і Заходом, їй часто доводилося заявляти про себе поміж своїх сусідів.

Київська Русь

Наприкінці IX століття норманські воїни і купці, яких називали русами, заснували правляче об’єднання з центром Києвом – Русь. Вищий клас русів незабаром був асимільований місцевим слов’янським населенням. Наприкінці X століття князь Володимир прийняв християнство, і з того часу Русь стала частиною світу Візантійської імперії і Православної Церкви.

Водночас Київська Русь мала торговельні та династичні відносини з країнами Північної, Центральної та Західної Європи. Київська Русь була центром торгівлі між Балтійським і Чорним морями, а також між Центральною Європою й Азією. Православна культура (живопис, література, архітектура) переживала стрімкий підйом, центром якої була Києво-Печерська Лавра.

Польсько-Литовське королівство

Спадщина Київської Русі дісталася великим князям литовським, які в XIV столітті підпорядкували собі більшу частину України, в тому числі Київ. Двома століттями пізніше вся Україна була включена до складу Польського королівства. Уся територія, населена тоді українцями, чотири століття належала Польщі-Литві.

Українське козацтво

На кордоні зі степом і в конфлікті з кримськими татарами козачі війська сформувалися із селян-втікачів на Дніпрі, Дону та інших річках в XVI столітті. Численні українські кріпаки і містяни тікали до пониззя Дніпра («за порогом»), де заснували Запорізьку Січ. Відтоді їх почали називати запорізькими козаками.

У XVII столітті під керівництвом гетьмана Богдана Хмельницького козаки звільнили майже всю Україну від польського панування. Поляки і євреї, які проживали в Україні, були вигнані, а кріпаки були звільнені. Запорізькі козаки створили де-факто незалежне правляче об’єднання, так зване гетьманство.

У першій половині XVIII століття гетьманство поступово втрачало автономію і було остаточно ліквідовано при Катерині II. Залишки запорізького козацтва оселилися на річці Кубань на Північному Кавказі. Багатші представники вищого стану козаків, які тим часом привели в свою залежність численних українських селян, були прийняті в імператорське дворянство і згодом значною мірою русифіковані. Це знаменує кінець політичної активності українського козацтва.

Російська імперія

Західні райони колишнього гетьманства потрапили під владу Росії, а Галичина відійшла до Австрії. Одеса, заснована в 1794 році, всього за кілька десятиліть перетворилася на другий за значенням торговельний порт після Санкт-Петербурга і в одне з найбільших міст царської імперії з етнічно змішаним (російсько-єврейсько-українсько-грецьким) населенням.

Раніше малонаселений південь України, який офіційно називався «Новою Росією» (Новоросією), був заселений українськими та російськими фермерами, а також німецькими, румунськими та південнослов’янськими колоністами. Деякі дворяни отримали великі маєтки (латифундії). Південна Україна з її родючими чорноземними ґрунтами стала найважливішою житницею царської імперії і зробила значний внесок в експорт зерна.

Південь і Схід України пережили бурхливу урбанізацію і модернізацію в XIX столітті і з їх поліетнічним населенням були найдинамічнішим регіоном царської імперії. Модернізація України пройшла в основному без українців, які переважно залишалися бідними фермерами. Наприкінці XIX століття близько 87 відсотків російських українців були зайняті в сільському господарстві. У результаті швидкого зростання населення їх земельні частки зменшилися, і багато фермерів емігрували до азіатських районів Росії.

Радянський Союз

У той час як українська мова і культура в царській імперії все більше зазнавали масової русифікації, вони могли вільно розвиватися під владою Габсбургів. Звідти, від «русинів», у XIX столітті виходили сильні імпульси до національного відродження українського народу. Після політичних потрясінь у Росії (1917 р.) та утворення Радянського Союзу (1922 р.) Україна стала частиною СРСР як Українська Радянська Соціалістична Республіка.

Голодомор

У 1931 році радянський уряд змусив українських фермерів стягувати такі високі податки на зерно, що в 1932 році це спричинило сильний голод, який тривав до вересня 1933 року. За останніми оцінками істориків, від голоду померло 3,5 мільйона осіб, тобто понад 10 відсотків населення України на той момент. Тим, хто хотів втекти від такого життя, не дозволяли це зробити органи державної влади. Це масове вбивство увійшло в історію під назвою Голодомор (укр. «голод» і «морити» – мучити).

Індустріалізація

Післявоєнний період в Україні ознаменувався відновленням і важкою індустріалізацією. У результаті Другої світової війни в Україні відбулися великі переселення: все польське населення Західної України було евакуйовано, українська меншина в Польщі була переселена в Україну. Україна залишилася частиною Радянського Союзу, і Хрущов подарував Кримський півострів Українській Радянській Республіці в 1954 році з нагоди 300-річчя російсько-української єдності.

Русифікація

У другій половині XX століття знову посилилася тенденція до русифікації шкіл і видань. Жителі українських міст тепер говорили переважно російською мовою, а українською спілкувалися тільки в сільській місцевості і на Західній Україні.

Прогресивна русифікація була важливим мотивом для опозиції, яка посилювала свій голос в Україні з 1960-х років. Саме представники міської інтелігенції, особливо під тиском русифікації, виступали за покращення статусу української мови та проти панівного русоцентричного погляду на історію.

Чорнобильська катастрофа

26 квітня 1986 року на українській атомній електростанції в Чорнобилі стався вибух ядерного реактора, внаслідок чого відбулося радіоактивне забруднення території площею майже 150 000 км² і завдано величезної шкоди людям та довкіллю. До цього дня Чорнобиль являє собою найбільшу аварію в історії використання ядерної енергії в цивільних цілях.

Незалежна Україна

Після розпаду Радянського Союзу Україна здобула державну незалежність у 1991 році. Східноєвропейська країна успадкувала 176 стратегічних і понад 2500 тактичних ядерних ракет, але всі системи керування знаходилися в Росії. Українські ракети або перевезли до Росії, або знищили до 1996 року.

У 1997 році президенти Росії та України – Борис Єльцин і Леонід Кучма – визнали спільні кордони цих двох країн. Вони також включали півострів Крим і порт Севастополь, які належать Україні.

Помаранчева революція

На президентських виборах 2004 року Віктор Янукович і Віктор Ющенко балотувалися один проти одного. Спочатку Янукович начебто переміг у другому турі виборів, але було занадто багато доказів фальсифікації результатів виборів. Протягом декількох тижнів населення проводило мирні масові акції протесту, що увійшли в історію під назвою «Помаранчева революція». Зрештою, вибори повторилися, і цього разу Ющенко з невеликою перевагою виграв.

«Помаранчева революція» взимку 2004 року також зробила регіональні особливості та відмінності в Україні помітними для міжнародної громадськості. Контраст між орієнтованою на захід і проросійською частиною населення здавався настільки великим, що розгорілися дискусії про розподіл країни.

Євромайдан

З листопада 2013 року на Майдані Незалежності в Києві почалися мирні протести проти політики уряду щодо зближення з ЄС. З часом протести розширилися, що призвело до закликів до нових виборів і відставки уряду і президента.

18 лютого 2014 року між демонстрантами і силами безпеки спалахнули сутички, в результаті яких близько 100 людей загинули. Згодом на честь Небесної Сотні (100 загиблих людей) у декількох містах України були перейменовані вулиці і зведені пам’ятники.

Анексія Криму

На початку березня 2014 року Росія захопила владу в Криму. 16 березня на референдумі за приєднання до Росії нібито проголосувало близько 95,5%. Україна відмовляється визнавати входження Криму до складу РФ, в чому отримала підтримку більшості держав-членів ООН.

Україна сьогодні

Україна – дуже неоднорідна в культурному відношенні країна. Схід і південь складають регіон, в якому проживає багато росіян. Тут домінує православна церква, підпорядкована Московському патріархату. Західна частина більше сформована з населення з українськими традиціями. Неможливо передбачити завершення насильницького збройного конфлікту, який Україна переживає з березня 2014 року, без урахування взаємодії між різними українськими гравцями. Поточний геополітичний баланс сил встановлюється між прихильниками зближення України з Європейським Союзом і тими, хто захищає її російсько-український двокультурний характер.

Перебування іноземних громадян

Незважаючи на геополітичні розбіжності, знаходження в країні іноземних (як і вітчизняних) громадян абсолютно безпечно. Україна все ще залишається затребуваною європейською державою, куди активно приїжджають нерезиденти на постійне або тимчасове місце проживання у зв’язку з навчанням або працевлаштуванням.

На роботу продовжують влаштовуватися громадяни Туреччини, Росії, Китаю, Білорусії, Азербайджану, Польщі, Ізраїлю, Індії. Найчастіше вони знаходять своє місце в таких сферах, як торгівля, будівництво, IT, ремонт, наука і освіта. На навчання в Україну, як і раніше, приїжджають жителі Марокко, Туркменістану, Азербайджану, Нігерії, Китаю, Туреччини, Єгипту, Ізраїлю, Узбекистану. Велика частина з них отримує дипломи медичного напрямку (фармакологія, стоматологія), також популярністю користуються менеджмент, економіка і комп’ютерні науки.

Українські легенди

Крім історично підтверджених даних, донині збереглося безліч легенд і оповідей, що розповідають про становлення українських земель і формування народної культури. Ось найпоширеніші з них:

Кий, Щек, Хорив, Либідь

Існує традиційна легенда, яка описує походження столиці України – Києва. Згідно з легендою, Київ був заснований східнослов’янськими князями. Між V і VI століттями брати Кий, Щек, Хорив і їх сестра Либідь заснували тут перше поселення, назване на честь старшого брата Кия. Тільки протягом століть поселення перетворилося на справжнє місто.

Легенда описується в Літописі Нестора («Повість минулих літ» – найдавніший збережений східнослов’янський літопис і один із найважливіших письмових джерел з історії Київської Русі). Згідно зі слов’янською міфологію, Кий також був борцем із драконом.

Замок Паланок у Мукачево

Легенда оповідає, що, коли вирили 85-метровий колодязь у замку «Паланок», виявилося, що води в ньому немає. Тоді диявол прийшов до господаря замку – князя Федора Коріатовича і сказав: «Я змушу колодязь окропити водою в обмін на мішок із золотом». Князь Федір, не маючи вибору, погодився на ці умови. Однак він був бідний і вирішив скористатися хитрістю. Він знайшов найменшу сумку і поклав туди дві монети. Диявол схопив золото і стрибнув у колодязь, так з нього і не вибравшись. Кажуть, що все ще можна почути виття обдуреного диявола, яке лунає з дна колодязя.

Легенда про замок в Ужгороді

Розповідають, що у давні часи польський воєвода вирішив захопити Ужгородський замок. Тому він потай потрапив у замок, щоб дізнатися, як ним заволодіти. Там він зустрів доньку керуючого замком і закохався в неї. Вона ж, засліплена любов’ю, відкрила йому всі секрети замку. Коли про це дізнався її батько, він наказав живцем замурувати її в стіні і вбити польського воєводу. Згідно з легендою, привид дівчини досі блукає коридорами замку в пошуках порятунку.

Козак Мамай

Існування козака Мамая не підтверджено, але його образ є національним символом прагнення українців до свободи. На збережених картинах Козак Мамай зазвичай зображений із кобзою (лютневим інструментом) – символом мелодійної української душі, конем – символом свободи і вірності та зброєю – символом світового древа і сили людей.

За легендою, Козак Мамай народився на дніпровському острові Хортиця в 509 році. Він зустрічається в легендах, народних казках і прислів’ях і був дуже популярний після розпаду Запорізької Січі в 1775-х роках. Козак Мамай – один із найпоширеніших образів в українському народному живописі з кінця 17 століття до наших днів.

Велика колекція картин козака Мамая знаходиться в Києві в музеї Івана Гончара і в Національному художньому музеї України, а також в Національному історичному музеї в Дніпрі. Пам’ятник козаку Мамаю розташований на Майдані Незалежності в Києві.

Дякуємо!

Ваш запит прийнятий!

 

Наші менеджери зв’яжуться з вами у найближчий час!

error: Content is protected !!